Koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy

Bandura – ukraiński instrument ludowy, pierwowzorem którego była kobza ukraińska. Kobziarze niegdyś byli nosicielami wiedzy historycznej wśród ludu ukraińskiego. Chodzili od wsi do wsi śpiewając dumy o zwycięskich bitwach, o wyprawach kozackich, a także zwykłe pieśni ludowe i melodie taneczne. Lata 30. XX wieku i okres stalinizmu przyniosły prześladowania wędrujących bardów ukraińskich, areszty i kary śmierci. Kobza /bandura stała się symbolem narodowym Ukraińców, instrumentem, który zyskał miano „broni muzycznej”.

Początki Narodowej Kapeli Bandurzystów sięgają 1918 roku, kiedy to Wasyl Jemeć założył kapelę w Kijowie. W 1925 powstała Kapela w Połtawie (Wołodymyr Kabaczok), aby w 1935 połączyć się w jeden zespół. Podczas II wojny świawoej Kapela pod kierownictwem Hryhorija Kytastego emigruje do USA, gdzie do dzisiaj działa jako Ukraińska Kapela Bandurzystów USA im. Tarasa Szewczenki z siedzibą w Detroit. W Ukrainie powojennej (radzieckiej) Kapela Bandurzystów wznowiła pracę w 1946 roku pod kierownictwem Oleksandra Minkiwskiego.

Od 2009 zespołem kieruje Jurij Kuracz. Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy – to zespół ponad 50. zawodowych bandurzystów, będących równocześnie chórzystami i solistami. Repertuar składa się z pieśni patriotycznych, ludowych, także kompozycji współczesnych.

 

Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej oraz Księża Proboszczowie: – Archikatedry w Szczecinie, – parafii pw. Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim oraz – parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie zapraszają na koncerty charytatywne 50-bandurzystów z Kijowa.

Koncerty są formą wsparcia walczących o wolność swojej ojczyzny. Zespół o nazwie Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy wystąpi w następujących terminach:

– Stargard, parafia pw. NMP Królowej Świata – środa, 10 maja br., godz. 16.00,

 Kamień Pomorski, parafia pw. Św. Jana Chrzciciela – piątek, 12 maja br., godz. 19.00,

– Szczecin, parafia pw. Św. Jakuba Apostoła – sobota, 13 maja br., godz. 16.00.

 

Wstęp wolny.