Obrzęd błogosławieństwa nowego tabernakulum
Po Soborze Watykańskim II wszystkie przedmioty służące do sprawowania liturgii (w tym także tabernakulum), powinny być pobłogosławione w czasie Mszy św. zgodnie z księgami liturgicznymi. W ten sposób wierni winni uświadomić sobie znaczenie i godność danego przedmiotu i zwrócić na niego szczególną uwagę.
Po modlitwie powszechnej celebrans stojąc w pobliżu tabernakulum, które ma pobłogosławić, zachęca uczestników liturgii do modlitwy. Po krótkiej chwili milczenia wypowiada modlitwę poprzedzoną wezwaniem Módlmy się. W modlitwie tej prosi dobrego Boga, aby pobłogosławił to tabernakulum, które jest przeznaczone do przechowywania Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a wierni, którzy będą wielbić obecnego w nim Zbawiciela, aby nieustannie jednoczyli się z tajemnicą Jego odkupienia. Następnie celebrans nakłada kadzidło i okadza tabernakulum.
Po modlitwie po Komunii przewodniczący liturgii umieszcza puszkę z Najświętszym Sakramentem w tabernakulum, którego drzwiczki pozostawia otwarte. Następnie klęcząc okadza Najświętszy Sakrament. Po krótkiej adoracji celebrans zamyka drzwiczki tabernakulum i błogosławi lud
Tabernakulum przypomina w sposób szczególny obecność Pana, wynikającą z ofiary Eucharystii, jak i bliźnich, których mamy darzyć Chrystusową miłością. Kościół przechowywał Eucharystię przede wszystkim dla chorych i umierających. Niebieski pokarm był również przedmiotem adoracji wiernych.
We wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja 2023r.) zostało poświęcone nowe tabernakulum w kościele Najświętszego Zbawiciela w Sitnie. Tabernakulum zostało zmówione w Pracowni Brązowniczej w Konarzewie pod Poznaniem. Wmurowania tabernakulum podjął się p. Michał Jabłoński, który zdobył doświadczenie w tego typu instalacji w kościele NMP Wniebowziętej w Troszynie.
xPN