Nowe czasy… nowe zadania!

W tym roku nasza Archidiecezja przewodniczy VIII Pielgrzymce Mężczyzn do kolebki chrześcijaństwa i polskości w Międzyrzeczu pod hasłem: „Nowe czasy…, nowe zadania”.

Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 19 września br. według następującego programu:

Godz. 9.30 – powitanie pielgrzymów na Zamku w Międzyrzeczu

Godz. 10.00 – Konferencja pt. „Nowe czasy…, nowe zadania”  – Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz SChr

Godz. 11.00 – poczęstunek

Godz. 11.30 – przemarsz mężczyzn do Sanktuarium Świętych Męczenników

Godz. 12.00 – przygotowanie liturgii; spowiedź święta

Godz. 12.20 – Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego

Godz. 14.00 – posiłek

Do udziału w Pielgrzymce zapraszamy wszystkich mężczyzn z naszej Archidiecezji, a szczególnie mężczyzn zrzeszonych w grupach, wspólnotach,

duszpasterstwach lub męskich organizacjach, m.in. mężczyzn pielgrzymów rowerzystów, motocyklistów; mężczyzn należących do Bractwa Św. Józefa, Rycerzy Kolumba, Męskiego Różańca, Wojowników Maryi i innych grup.

Patron Pielgrzymki: J.E.Ks. Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński

Organizator: Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

Współorganizatorzy: poszczególne parafie

 

Również nasza parafia weźmie udział w pielgrzymce. Chętnych zapraszamy do kontaktu z ks. Proboszczem. Wyjazd z Troszyna w sobotę 19 września o godzinie 8.00. Przewidywany powrót około godziny 16.30.

xPN

 

Ks. kard. Karol Wojtyła, Stany Zjednoczone, 1976:

Stoimy dziś w obliczu największej konfrontacji, jaką kiedykolwiek przeżyła ludzkość. Nie przypuszczam, by szerokie kręgi społeczeństwa amerykańskiego ani najszersze kręgi wspólnot chrześcijańskich zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a jej zaprzeczeniem (…) To czas próby, w który musi wejść cały Kościół, a polski w szczególności (…) Jest to w pewnym sensie test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską ze wszystkimi jej konsekwencjami: ludzką godnością, prawami osoby, prawami społeczeństw i narodów.

 

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz:

Dziś próbuje się podkopać fundamenty chrześcijańskiej Europy w imię nowego świata, nowej ludzkości. Wszędzie ateistyczne idee przekreślają to, do czego powołał nas Pan Bóg. Mamy do czynienia z rewolucją, która umożliwia poniżanie katolików i zakazuje wyciągania jakichkolwiek konsekwencji wobec sprawców.

Chodzi o zniszczenie norm społecznych, doprowadzenie do upadku naszej cywilizacji chrześcijańskiej i zastąpienie jej mglistymi pomysłami jakiegoś nowego społeczeństwa. Dlatego potrzeba czujności, nieustannej modlitwy oraz działania. Wolność jest czymś, co musimy ciągle na nowo zdobywać.