JULIAN kwitnie!

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) to jeden z dwóch gatunków tulipanowca, należącym do rodziny magnoliowatych. Jest okazałym drzewem zrzucającym liście na zimę. W swej ojczyźnie należy do najwyższych drzew liściastych (osiągających do 60 metrów wysokości), często wystaje ponad poziom dębów, klonów oraz innych drzew, wraz z którymi współtworzy lasy. Rośnie szybko, żyje długo – do 300 lat.

Ojczyzną tulipanowca są wschodnie i południowo-wschodnie części Ameryki Północnej. Jest on już od ponad 300 lat sadzony również w Europie jako drzewo parkowe i ozdobne. Można ten gatunek spotkać też w nasadzeniach ulicznych.

Kwiaty są obupłciowe i owadopylne. Rosną pojedynczo na końcach gałązek. Płatki u nasady żółtozielone, wyżej pomarańczowe, a na szczycie żółte. Kwitnienie zaczyna się już w kwietniu na południu Stanów Zjednoczonych, na północy zaś w czerwcu. W naszym parafialnym ogrodzie kwitnie przeważnie w czerwcu.

Tulipanowiec jest drzewem miododajnym. Miód jest ciemnoczerwony, dobry jakościowo.

Gatunek w naturze występuje w dolinach rzek, na wilgotnych zboczach górskich. Lubi gleby żyzne, lekko kwaśne, unika natomiast zbyt mokrych, jak również bardzo suchych oraz wapiennych. Jest drzewem światłolubnym, wymagającym stanowisk nasłonecznionych lub lekko zacienionych.

Takie właśnie warunki panują po południowej stronie naszego kościoła. Zapewne to sprawia, że nasz JULIAN co roku obdarza nas przepięknym widokiem delikatnych kwiatów, a my za to otoczmy Tulipanowca właściwą opieką!

 

xPN

 

zobacz więcej zdjęć w naszej galerii!