W Tobie jest światło!

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz (Austria) jako część charytatywnej działalności bożonarodzeniowej. Początkowo akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Od 1987 roku patronat nad akcją objęli austriaccy skauci.

Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem odbierane jest co roku przez inne dziecko. Następnie samolotem transportowane jest do Wiednia, gdzie w czasie ekumenicznej uroczystość Płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz po polskiej stronie Tatr. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód europy: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii i Szwecji. W ten sposób Polska staje się jednym z istotnych ogniw betlejemskiej sztafety.

O północy, w sobotę 16 grudnia, w Sanktuarium na Krzeptówkach, Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane polskim druhom z ZHP, by za ich pomocą dotrzeć już następnego dnia m.in. do Warszawy, na Wawel, na Jasną Górę i oczywiście do Szczecina. Tu o godzinie 16.30 odpalone zostały świece, które druhowie z OSP w Witnicy, Zielina i Troszyna przekażą w najbliższą niedzielę (24 grudnia) wiernym z kilku pobliskich parafii naszego dekanatu. Gorąco zachęcamy, aby na niedzielną eucharystię przynieść ze sobą znicz lub np. adwentowy lampion. W ten sposób przeniesiemy Światło Pokoju do naszych domów na wigilijny stół!

 

zobacz:

– zdjęcia z uroczystego przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na Placu Lotników w Szczecinie

– zdjęcia z przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju wiernym naszej parafii w IV niedzielę adwentu

 

xPN