Mężczyzna z walecznym sercem

Ks. Tomasz Kancelarczyk odebrał Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny, przyznawaną przez Fundację „Źródło”.

– Tę nagrodę odczytuję jako znak od Pana Boga. To dla mnie wezwanie do bycia mężczyzną z walecznym sercem, stającym w obronie każdej najsłabszej istoty ludzkiej. Tego uczymy się, wpatrując się w ojcostwo Boga Ojca – mówił 19 stycznia laureat 20. Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

Ks. Tomasz Kancelarczyk jest kapłanem diecezji szczecińsko-kamieńskiej, założycielem i prezesem Fundacji ”Małych Stópek”, organizatorem największego w Polsce, szczecińskiego Marszu dla Życia (w minionym roku wzięło w nim udział 20 tys. osób) oraz obrońcą życia nienarodzonych. Mawia: ”jeśli jakaś dziewczyna planuje aborcję, bo ojciec maleństwa zwiał, ja przyznam się do ojcostwa duchowego”.

Pracę w obronie najsłabszych rozpoczął w gronie osób z niepełnosprawnością intelektualną.

– Tam doświadczyłem wartości życia człowieka – tego ogołoconego ze światowego piękna. Pamiętam moje pierwsze spotkanie z taką osobą. Gdy byłem na II roku w seminarium, w katedrze podbiegła do mnie Liliana z zespołem Downa. Ku mojemu wielkiemu przerażeniu… objęła mnie! Byłam przerażony! Nie wiedziałem, jak mam się zachować. Wtedy ona wyczuła moje dziwne zachowanie, zrobiła krok do tyłu i powiedziała: ”e, głupi!”. To było bardzo mądre słowo, które zainicjowało moje dalsze działania – opowiadał ze śmiechem laureat.

Ks. Kancelarczyk odebrał nagrodę, czyli ikonę Świętej Rodziny, na Politechnice Krakowskiej. To właśnie tu studiował i pracował naukowo patron nagrody – Jerzy Ciesielski. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie redakcji ”Źródła”, bp Jan Szkodoń – biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak oraz kilkoro dotychczasowych laureatów nagrody. Niestety, w tym roku nie mogła przybyć żona Jerzego Ciesielskiego – Danuta Ciesielska.

– To spotkanie i przekazanie nagrody wiąże się ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się za pół roku. Ich hasłem będą słowa Pana Jezusa: ”Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Każdy zaangażowany w obronę życia jest naznaczony tym błogosławieństwem – podkreślił bp Jan Szkodoń.

Nagroda przyznawana jest od 1997 r. Do tej pory za działalność na rzecz umacniania rodzin wyróżniono nią 20 osób. Patronuje jej Sługa Boży Jerzy Ciesielski – inżynier budownictwa, wykładowca Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Chartumskiego, sportowiec i działacz społeczny. Przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą, który pobłogosławił jego małżeństwo z Danutą Plebańczyk. Mieli troje dzieci. Razem z dwójką z nich zginął w katastrofie statku na Nilu w 1970 r. W 2013 r. papież Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność jego cnót.

 

Dominika Cicha www.krakow.gosc.pl

 

Przedstawicieli Fundacji ”Małych Stópek” gościliśmy w naszej parafii z okazji Jubileuszu 25-lecia w VIII 2015r. (ostatnie zdjęcie z archiwum naszej parafii)

GRATULUJEMY i ZAPRASZAMY do TROSZYNA!