Wieczornica Patriotyczna

Z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego od 2011 roku dzień 1. marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Data jest nieprzypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

W ogólnopolskie święto wpisała się także nasza gmina. Obchody zainaugurowano już 22 marca w Troszynie. W samo południe została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych. Obecność p. Burmistrza Andrzeja Salwy, p. Radnej Bożeny Dorywalskiej, pocztów sztandarowych OSP Troszyn i Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego podkreśliły, jak ważna dla lokalnej społeczności jest ta uroczystość.

O godzinie 15-tej w świetlicy wiejskiej mieszkańcy Troszyna i zaproszeni goście (przedstawiciele społeczności z Gryfina, Mieszkowic i okolicznych wiosek) odśpiewaniem Hymnu Państwowego rozpoczęli Wieczornicę Patriotyczną. Bartłomiej Ilcewicz z Porozumienia Środowisk Patriotycznych odmówił modlitwę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych:

Panie Boże Wszechmogący – daj nam siły i moc wytrwania w walce o Polskę, której poświęcamy nasze życie.

Niech z krwi niewinnie przelanej braci naszych, pomordowanych w lochach gestapo i czeki, niech z łez naszych matek i sióstr, wyrzuconych z odwiecznych swych siedzib, niech z mogił żołnierzy naszych, poległych na polach całego świata – powstanie Wielka Polska.

O Mario, Królowo Korony Polskiej – błogosław naszej pracy i naszemu orężowi. O spraw Miłościwa Pani – Patronko naszych rycerzy, by wkrótce u stóp Jasnej Góry i Ostrej Bramy zatrzepotały polskie sztandary z Orłem Białym i Twym wizerunkiem.

„Chciałbym, żebyśmy pamiętali o tych ofiarach, a będziemy pamiętać, jeśli będziemy modlić się za nie!” – mówił Bartłomiej Ilcewicz z Porozumienia Środowisk Patriotycznych, wiceprezes Okręgu Szczecin Związkiu Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz sekretarz Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie.

Prawie dwie godziny trwał wykład p. Bartłomieja, przeplatany wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych. Kolejna godzina upłynęła pod znakiem rodzinnych wspomnień i planów snutych na przyszłość przy kawie i ciastach przygotowanych przez p. Sołtys Marzenę Stachnio i Stowarzyszenie Koło Gospodyń RAZEM z Troszyna. A całość miała miejsce pośród bogatej dekoracji przygotowanej dzięki pomocy p. Mirosławy Hamkało i uprzejmości p. Renaty Walawender.

Tak żywa lekcja historii zapewne nie pozostanie bez echa w naszych sercach. A pierwszy egzamin naszego patriotyzmu czeka nas już za tydzień 1. marca, kiedy to będziemy mogli wziąć udział w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na ulicach Szczecina.

Zapisy na wyjazd w zakrystii, w biurze parafialnym i u p. Wiesława Pawelec.

 

Zapraszamy do naszej galerii!

 

ks. Paweł