Izba Pamięci Ziemi Troszyńskiej (2017-05-05 16:23:38)

Przygotowania do otwarcia Izby Pamięci trwały od listopada 2015 roku, kiedy to do naszej parafii zawitali kolejarze z Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich koło w Gryfinie. Drobny żart na Mszy św. zapoczątkował lawinę wydarzeń, które doprowadziły do zebrania sporej liczby przedwojennych przedmiotów codziennego użytku. Żal byłoby trzymać to wszystko w zakurzonej szopie, czy tym bardziej wywieść na złom...

Przy wydatnej pomocy ministrantów: Marcina i Dominika udało się przygotować "regał" zbity z drewnianych skrzynek. Niezastąpiony p. Eugeniusz, p. Bogdan i Grzesiek wymienili drzwi i wymurowali nową ścianę. P. Marian ze Szczecina ufundował nowe oświetlenie.

Współwłaściciel firmy  PULVERMET - Malarnia proszkowa - Ogrodzenia panelowe z Dębna zaoferował proszkowe oczyszczenie i pomalowanie techniką piecową trzech największych eksponatów: wózka kolejki wąskotorowej (zdjęcie 1), kosiarki niemieckiej firmy DEERING (zdjęcie 2) oraz obsypnika do ziemniaków (zdjęcie 3). Jednak bez ciężarówki p. Tadeusza i Miłosza Filip i oczywiście mocnych mięśni kilku uczynnych parafian Izba do dziś byłaby pusta!

Drobne przedmioty (garnki, motyki itp.) pomógł oczyścić i zabezpieczyć przed korozją Kierownik Kopalni Zielin p. Mariusz Pelc wraz ze swoimi pracownikami p. Sławomirem Osiadacz i p. Marzanną Piz

Trzeba też było opracować dwujęzyczne opisy, w czym pomógł p. Daniel.

Wchodząc i wychodząc z Izby będziemy stąpać po chodniku, który ułożył p. Jan z Sitna.

Dziękując za pomoc w tworzeniu Izby nie można zapomnieć, że wszystkie eksponaty są darowizną wielu mieszkańców Sitna i Troszyna (także tych byłych - obecnie mieszkających w Gądnie) a zostały odnalezione na terenie sołectwa Sitno lub Troszyn.

Zapraszamy do galerii: zdjęcia z uroczystego otwrcia Izby Pamięcie Ziemi Troszyńskiej

xPN